Anti-stepbrother – czy miłość ma granice?

Kiedy ojciec Summer Stoltz żeni się po raz drugi, Summer zyskuje nowego, przybranego brata – Kevina. Chłopak robi na dziewczynie olbrzymie wrażenie, sięgające tego, że Summer ma ochotę się z nim związać. Jest nim po prostu zafascynowana! Kiedy więc Kevin wyjeżdża na studia, Summer podąża za nim z nadzieją, że „coś” z tego będzie. Tam jednak serce głównej bohaterki płata jej figla – dziewczyna poznaje bowiem Cadena Banksa – chłopaka raczej groźnego, z tatuażami, umięśnionego, którego wszyscy się boją i któremu wszyscy ustępują, gdy przechodzi przez studenckie korytarze. Innymi słowy: poznaje chłopaka zupełnie innego niż Kevin… poznaje i od razu darzy go płomiennym uczuciem. Co ważne: Caden nienawidzi Kevina i odwrotnie. Czy więc ten emocjonalny trójkąt może przynieść coś dobrego? Czy Summer wybierze ostatecznie Cadena? Kevina? A może żadnego z nich? O tym przeczytamy już w książce pt. Anti-stepbrother.

Studencka miłość i źli chłopcy

Anti-stepbrother to książka gatunku New Adult. Płomienna, studencka miłość przeplatana z nienawiścią. Wątek fascynacji względem członka rodziny. Zmiana obiektu westchnień. Zazdrość. Napięcie. Słowem: wszystko, czego od takiej literatury oczekujemy. Autorka – Tijan – jakby wyciągnęła najbardziej charakterystyczne cechy NA i stworzyła z nich książkę – dzięki temu z jednej strony czyta się ją bardzo dobrze, ale z drugiej – jeżeli jest się zaznajomionym z tym gatunkiem – ma się poczucie wtórności.

Do ważnych zalet Anti-stepbrother należy:

  • Dobra charakterystyka bohaterów, zwłaszcza jeśli chodzi o Cadena. Chłopak nie wzbudza sympatii, jest groźny, czytelnik zastanawia się, czy za nim przepada, czy raczej się go boi. Podczas lektury wzbudza on więc takie uczucia, jakie wzbudzałby przy osobistym spotkaniu.
  • Ciekawa fabuła, a zwłaszcza zabieg ze zmianą obiektu westchnień Summer. W tego typu literaturze nie zdarza się to często, więc tu mamy miłą odmianę.
  • Dobrze pokazane skrajne emocje. Nieraz w książkach NA są one nienaturalne, niepodobne do emocji przeżywanych w rzeczywistości, natomiast tutaj Autorka bardzo dobrze je odwzorowała.

Tylko dla miłośników gatunku?

Z drugiej strony Anti-stepbrother ma pewną wadę. Otóż wydaje się być książką skierowaną raczej wyłącznie do fanów gatunku. Osoby, którym New Adult nie do końca pasuje, mogą się po prostu znudzić. Z kolei osoby lubiące trudne, miłosne relacje, napięcie pomiędzy wyrazistymi bohaterami, ciekawą akcję ze studiami w tle na pewno będą zadowolone. Warto też odnotować, że gatunek New Adult jest w Polsce coraz popularniejszy. Może więc wybuchnie na niego kiedyś taka moda, jak w Stanach Zjednoczonych?

Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej. Przepisy

Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej. Przepisy

Standardowa dieta przeciętnego człowieka daleka jest niestety od ideału. Porzuciliśmy bogate w witaminy i minerały świeże warzywa i soczyste owoce na rzecz taniej, szybkiej, niezdrowej i uzależniającej żywności. Coraz częściej zamiast po jabłko czy marchewkę sięgamy po przekąski, takie jak: chipsy, słone paluszki, popcorn, hamburgery, pizza, kebaby, frytki czy słodycze. Ile razy obiecaliśmy sobie, że to już ostatni raz? Że zjemy tylko jedną kostkę czekolady zamiast całej tabliczki? Zazwyczaj jednak nasze postanowienia przegrywają z łakomstwem i brakiem dyscypliny. Warto wiedzieć, że to, co wkładamy do naszych ust ma bezpośredni wpływ na nasz cały organizm i samopoczucie. Większość dzisiejszych chorób cywilizacyjnych spowodowana jest niestety źle zbilansowaną dietą, jesteśmy najedzeni ale niedożywieni, brakuje nam witamin, minerałów, cennych związków zawartych w naturalnej żywności. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że warzywa i owoce należy spożywać przynajmniej 5 razy dziennie, plasterek pomidora na kanapce z pszennego chleba to niestety zdecydowanie za mało. Aby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem zarówno psychicznym jak i fizycznym nie wystarczy także zjeść jednego jabłka raz w tygodniu. Przez całe nasze życie w naszym organizmie kumulowały się toksyny zarówno z otoczenia, jak i ze spożywanej żywności. Nasz organizm stara się je wydalać na bieżąco, jednak w dzisiejszych czasach ciężko mu nadążyć za naszym trybem niezdrowego życia. Aby usunąć toksyny, pozbyć się wszelkich szkodliwych substancji i znów zacząć cieszyć się zdrowiem, należy radykalnie zmienić sposób swojego odżywiania. Tutaj właśnie z pomocą przychodzi książka pod tytułem „Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej. Przepisy”.

O co w tym wszystkim chodzi?

Dotychczas w księgarniach mogliśmy natknąć się na książkę zatytułowaną: „Ciało i ducha ratować żywieniem”, była to pozycja napisana przez samą doktor Ewę Dąbrowską. Autorka opisywała w niej liczne przypadki uzdrowień dzięki stosowaniu oczyszczającej diety, mogliśmy znaleźć w niej listę produktów zalecanych i bezwzględnie zabronionych podczas stosowania diety, w książce znalazło się także kilka przepisów. „Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej. Przepisy” to natomiast publikacja napisana przez osobę z bliskiej rodziny doktor Ewy Dąbrowskiej. Znajdziemy tutaj zdecydowanie więcej przepisów, które są zgodne z zasadami diety. To spore ułatwienie, nie łatwo bowiem skomponować smaczny posiłek, kiedy lista dozwolonych produktów bazuje prawie wyłącznie na owocach i warzywach (w pierwszym etapie diety również wiele z nich jest zabronionych). Książka z pewnością będzie stanowić cenny dodatek w naszej domowej biblioteczce.

Siedem prawd

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad sensem swojego życia?

Siedem prawd autorstwa Eduardo Jáuregui to książka, którą możemy zaliczyć do gatunku literatury obyczajowej, powieści psychologicznej, fikcji literackiej czy też Urban fiction. Jej premiera miała miejsce 23 listopada 2017 roku i została wydana nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Główną bohaterką powieści jest blisko czterdziestoletnia kobieta – Sara, która choć wcześniej zdawała się tego nie zauważać, stwierdziła, że tak naprawdę jej życie nie jest do końca szczęśliwe. Jej związek z ukochanym przechodzi raz większe, raz mniejsze problemy, praca przestała dawać jej radość i satysfakcję, a na dodatek jej rodzinę dotyka kryzys gospodarczy. Co jeszcze może pójść nie tak? Pewnego dnia w jej mieszkaniu zjawia się kotka Sybilla, która trafiła tutaj przez otwarte okno w jej mieszkaniu. Ku całkowitemu zaskoczeniu kobiety, kotka obiecuje, że pomoże jej przetrwać ten ciężki i trudny dla niej czas, tylko…jak to możliwe, że koty potrafią rozmawiać? Czy to aby na pewno rzeczywistość?

Literatura obyczajowa ciągle na topie

Powieści obyczajowe, psychologiczne, czy Urban fiction, takie jak wspomniane wyżej „Siedem prawd” to nie jedyne gatunki, które rozkwitają w ostatnim czasie. Szczególnie młodzież na całym świecie coraz częściej stara się sięgać po literaturę, tym samym łamiąc wiele stereotypów, które w krzywdzący sposób sugerują, że dzisiaj rzadko poświęcamy czas na czytanie. To zdecydowanie dobra wiadomość, na rynku pojawiło się wielu nowych autorów, wybór literatury także znacznie wzrósł. Każdy znajdzie coś dla siebie. Pozostaje nam zatem czym prędzej sięgnąć po frapującą literaturę i doceniać jej nieocenione korzyści.